Sdílejte

Termální lázně Hajdúszoboszló – 99%

 

            Když se řekne Hajdúszoboszló, okamžitě mi naskočí zážitky z nezapomenutelné dovolené. Tento neuvěřitelně obrovský lázeňský komplex je perlou maďarských termálních lázní a jsem přesvědčena, že zde každý najde to, po čem na dovolené touží.

            Hajdúszoboszló je městečko, kde se nachází, jak už bylo výše zmíněno, obrovský komplex, který je rozdělen do několika částí. Je velmi těžké v jedné recenzi pojmout všechny přednosti těchto lázní a délka článku by tak mohla mnohé odradit, ale už vzhledem k nejvyššímu počtu procent, které jsem osobně přiřadila, je jasné, že následující text bude obsahovat samou chválu.

            Za prvé – ceny – určitě nás všechny potěší velmi příjemné vstupné do všech částí komplexu, zejm. pak do hlavní části s termálními koupelemi a běžnými bazény.

Za druhé – ubytování – taktéž si myslím, že obdobně příjemné ceny nabízí i zdejší penziony, apartmány. Je pravdou, že místní hotely jsou na oko velmi luxusní a cena tomu samozřejmě odpovídá, nicméně apartmány se dají pořídit od 300 za osobu na noc. Také můžete bydlet v kempu – buď přímo termální kemp, kde máte vstup i do lázní, či kemp cca 1 km od komplexu. Je jistě lepší zarezervovat si apartmán dopředu, ale je možné nalézt ubytování i na místě. Stačí se např. zeptat místní policie – takovou mám zkušenost – a Ti sami nás odkázali na dalšího chlapíka, který nám pomohl ubytování sehnat. Ovšem je pravdou, že výběr na místě není moc velký a nemusíte sehnat ubytování dle Vašich představ. Hajdúszoboszló je velmi oblíbená destinace.

            Za třetí – stravování – jak v lázních tak mimo ně je jídlo opravdu levné (pokud ceny srovnáváme např. s Rakouskem). Je velmi příjemné nepřemýšlet nad tím, jaké jídlo si mám s sebou vzít z domu/apartmánu do lázní – naopak! V Hajdúszoboszló na Vás čeká neskutečně mnoho restaurací, cukráren, máte na výběr z typické maďarské kuchyně, čínské, dokonce i české, atd. Při procházení komplexu neustále narážíte na nové a nové restaurace, které nabízí vše za dobré ceny.

            Za čtvrté – termální koupele – v Hajdúszoboszló jsou naprosto úžasné, voda je v obrovských bazénech odstupňovaná od příjemných 32 stupňů C do 40 stupňů C. Je možné vyzkoušet bazény, které se nacházejí v hlavní budově (čtyři menší), dále bazény, které jsou v atriu (čtyři větší) a poté další dva hned u hlavní budovy. Všechny venkovní bazény mají bublinkové masáže. Asi 150 m od hlavní budovy se nachází nejteplejší termální bazén s hloubkou asi 180cm. Zde je tak tmavá voda, díky níž nevidíte na ponořené ruce, natož pak až na dno… perfektní relaxace a zážitek. Voda je účinná především na klouby, léčba poúrazových onemocnění, ale i gynekologických obtíží. Dokonce jsem se i dozvěděla, že by tato léčivá voda měla obsahovat ženské hormony, které zapříčiní, že se pak muži chovají něžnějiJ

            Za páté – netermální bazény – v Hajdúszoboszló je možné se samozřejmě i osvěžit, a to hned v několika bazénech s příjemnou vodou od 26-32 stupňů C. Dva velké bazény jsou umístněny mezi termálními v blízkosti hlavní budovy. Další je v zadní části komplexu se dvěma tobogány pro děti. V komplexu se také nachází největší bazén ve střední Evropě – jedná se o bazén, který simuluje moře – a to jak vzhledem, tak i vlnami, které jsou uměle vytvářeny. Také nesmím opomenout plavecký bazén a speciální bazén, který funguje pouze pro akci – vlnobití! Tedy dvě zdymadla vytváří jednou za hodinu obrovské „mořské“ vlny, kde si mohou dovádět všechny věkové kategorie. Součástí komplexu je také velké termální jezero, které není určeno pro koupání a je možné si jej projet na vodním šlapadle.

            Za šesté – děti – na děti v Hajdúszoboszló také nezapomněli – mezi mediteránním pobřežím a aquaparkem se nacházejí dětské bazénky s vodními atrakcemi pro děti. Vše je v blízkosti restaurací a stánků se zbožím k vodě a do vody.

            Za sedmé – relaxace – prostory pro odpočinek jsou jistě velmi důležité a je nutné podotknout, že komplex Hajdúszoboszló je velmi rušným místem, které navštěvuje denně opravdu mnoho lidí. Proto i já se přiznávám, že často vyhledáváme spíše klidnější místa pro odpočinek. I toto je však pro Hajdúszoboszló samozřejmosti. Lázně jsou tak obrovské, že vždy naleznete klidné místo, kde Vás téměř nikdo nebude rušit. Dokonce je možno navštívit i nuda pláž. Lehátka se půjčují za poplatek okolo 50,–Kč na den, můžete si však donést i své vlastní. Pokud relaxujete sportem – zdarma můžete využít několik sportovních hřišť.

            Za osmé – aquapark – já doporučuji zpestřit si pobyt a zadovádět si i v aquaparku. Doporučuji zaplatit vstupné do aquaparku spíše přes týden, kdy je zde méně lidí, protože zájem je velký a poté se vytváří dlouhé fronty. Aquapark obsahuje opravdu mnoho atrakcí a považuji ho za dost dobrý. I zde je termální bazének a dva malé plavecké bazény, takže se nemusíte chodit osvěžovat či oteplovat přímo do lázní. Vstupné je taky poměrně levné (asi 300 Kč na osobu) a stojí to za to. V aquaparku je také bazén pro děti s obrovským slonem.

            Za deváté – aquapalace + sauna – když je deštivo a jste připraveni něco připlatit, stojí za to navštívit aquapalace nebo saunu. Saunový svět se skládá z několika saun, je postavený ve třech poschodí (zajímavé) a v přízemí je teplotně ideální ochlazovací bazének. Kdo ovšem očekává saunový svět jako např. v Laa, bude zklamán. Také cena tomuto samozřejmě odpovídá. V aquapalaci naleznete několik bazénu vždy tématicky orientovaných – např. Římské lázně, ledová krajina, termální bazén s velkoplošnými obrazovkami. Navíc za příplatek můžete vyzkoušet windsurfing a jiné atrakce. Celkově jsem z aquapalace měla dobrý pocit, rozhodně je to možnost trávení času při deštivém počasí a za zmínku také stojí noční vstup, kdy si můžete aquapalace užít téměř sami pro sebe v soukromí.

            Za desáté – promenáda a noční život – pokud jste někdy navštívili přímořské městečko, ve kterém to „žije“ a máte předsudky, že v „termálních městech“ je večer nuda a ticho, vězte, že Hajdúszoboszló je takovým městem, jehož noční život Vám bude připomínat večerní zážitky přímořského letoviska. Jediné, co samozřejmě neuvidíte, jsou houpající se jachty a vzduch prosyceny solí a mořem. Nicméně i tak je noční život v Hajdúszoboszló protkán neobyčejnou atmosférou. Procházíte několika blikajícími ulicemi, na každém kousku slyšíte živou hudbu, tu a tam si odskočíte na víno, nebo si zajdete do obchodu či na večeří, můžete si také půjčit kolo až pro šest osob a objet si Hajdú po svém – prostě v Hajdúszoboszló to žije! Jistě, někteří mohou mít obavy, že tento ruch může narušit kvalitní spánek – tady doporučuji zarezervovat si apartmán buď s okny do dvora, nicméně nabídka apartmánů je tak široká, že je možné bydlet pár metrů od hlavní promenády, kde máte zaručený klidný spánek.

            Doufám, že alespoň po těchto několika pár slovem mi dáte za pravdu a uznáte, že právem dávám tomuto termálnímu lázeňskému městečku plných 100%.