Sdílejte

[singlepic id=16 w=620 h=340]

Termální lázně Hévíz – 90%

 

Tyto lázně jsou jistě výjimečné ve srovnání s ostatními typy termálních lázní. Důvod je prostý – Hévíz je malou maďarskou obci, kde se rozkládá … největší termální jezero v …….. Atmosféra nejenom v městečku ale i přímo u jezera je vskutku nezaměnitelná.

Je pravdou, že není vhodné se sem vydávat pouze na jednodenní výlet, a to hned ze dvou důvodu: za prvé je to samozřejmě vzdálenost a za druhé je to především prostředí, které zde na Vás čeká.

Parkování je zde možné přímo u lázní, samotný komplex je však obklopen mnoha uličkami, kde se dá po menším hledání zaparkovat. Městečko Hévíz je velmi malebné, krásné, je zde spousta malých obchůdků a restauracích, krásných penzionů a hotelů. Ubytování ja možná si zajistit i v přilehlém krásném kempu, jímž taktéž protéká termální voda a za kempem je možné koupat se i zdarma. V podstatě se můj dojem z procházky Hévízem dá s lehkou nadsázkou přirovnat k dojmu z malého turistického přímořského městečka. Ovšem i když Hévíz nedisponuje slaným mořem, může se pochlubit unikátem v podobě jezera, které nemá obdoby.

Termální lázně Hévíz se skládají ze dvou částí – první je poměrně velká budova, která jakoby pluje na hladině jezera, druhé je samotné jezero. Uvnitř zmíněné budovy se nachází pokladny, šatny, sprchy, ale také několik „bazénků“, kterými (nikoliv všemi) se dá proplout až do samotného jezera. Ve vnitřních bazénech můžete absolvovat podvodní masážní procedury, voda zde má barvu tyrkysově modro-zelenou, personál nás dokonce ujišťoval, že tato voda se nachází pouze v tomto bazéně a dále na Novém Zélandu.

Pokud proplavete z vnitřních bazénů či skočíte do jezírka z venku, octnete se jakoby v jiném světě. Při pohledu okolo uvidíte krásné prostředí, zeleň, lekníny, mezi kterými doslova proplouváte, „plující velký dům“, a pokud je zima, vše je zahaleno v mlze, která Vás všude obklopuje a dodává všemu nezapomenutelnou lehce strašidelnou atmosféru…

Při potápění v jezírku také můžete absolvovat svoji vlastní proceduru, která je vhodná především pro léčbu poruch pohybového ústrojí – tedy je možné využít všudypřítomném ozdravující bahno z jezera.

Samozřejmě i zde jsme ovšem shledal určitá negativa. Pro rodiny s dětmi je zde pár dětských venkovních bazénů vedle jezera, nicméně jsem nenalezl žádné venkovní jiné bazény. Důvodem je nejspíš skutečnost, že by se tímto nejspíše narušila neopakovatelná atmosféra termálního jezera a maximálního zachování přírodního rázu lázní. Dále doporučuji, pokud nejste zdatní ale především vytrvalí plavci, vzít si s sebou cokoliv, co by Vás udrželo „nad vodou“, tedy plovací kruh, atd. Po celém dni v jezírku, kdy neustále plavete, je docela příjemné se nechat unášet vodou bez vlastního přičinění. Uvnitř jezírka jsou však i odpočívadla, kde je možné načerpat energii.

Rozhodně doporučuji koupit si celodenní vstupenku, zvláště pokud se jedete rekreovat pouze na méně dnů. Termální lázně Hévíz jsou určeny především těm, kteří hledají klid, pohodovou a přírodní uklidňující atmosféru. Je nutné však i podotknout, že večerní život v Hévízu nabízí í příjemné procházky po rušných ulicích. Termální jezero Hévíz oceňuji tak vysokými procenty především proto, že zážitek při proplouvání lekníny a léčivým bahnem v příjemné teplé a léčivé vodě nikdy nenahradíte koupáním v bazéně, ani uměle vytvořeném jezírku.